Среброто е благороден метал с бял цвят и красив метален блясък. Химичният му знак е Ag, произлиза от латинското “Argentum” и означава “бял, блестящ”.
Среброто е един от първите метали, използвани от хората. Още в древността е установено, че среброто предпазва от разпространението на заразни болести. Вода, оставена в сребърен съд ( чисто сребро, проба 1000) освен, че запазва качествата си за дълго време, се и насища със сребърни йони, които от своя страна унищожават съдържащите се в нея болестотворни бактерии. Светената вода е най-точният пример за това.
Съвременните изследвания показват, че малки дози сребро оказват мощно антибактериално действие, активират имунната система и ускоряват оздравяването.
Среброто е най-яркият отразител сред всички метали и при една добре полирана повърхност се постига изключителна лъскавина и блясък, която дори и платината не може да постигне.
Среброто е най-добрият проводник на електричество и топлина. То е меко и ковко – по-меко от медта, но по-твърдо от златото. Лесно се поддава на обработка. Използва се в почти всички сфери на живота – медицина, лека и тежка промишленост, електроника и разбира се в бижутерията.
Качествените характеристики на среброто позволяват свобода и въображение в направата на интересни и красиви бижутерийни изделия.
Среброто заема водеща роля сред металите в бижутерийната индустрия.
В най-чистата си форма – 99.9% среброто е излючително меко за изработка на бижута. За да придобие здравина обикновено се смесва с мед (Cu). В производството на сребърна бижутерия е приет европейски стандарт - среброто е с чистота 92.5% (проба 925), което означава, че от 1000 единици 925 единици са чисто сребро, а останалите 75 единици са мед.
Повърхността на всяко сребърно бижу може да бъде полирана, матова или обработена с абразивен материал, за да изглежда неравна, сатенирана. Особено актуално е “оксидираното” - изкуствено потъмненото сребро, което има старинен и благороден вид. За него се казва също, че среброто е “патинирано”.
Среброто се влияе от влажността на въздуха, от газовете, съдържащи се в него, от морската и минерална вода, от резките температурни промени. Среброто реагира със сяра и нейните съединения.
Те променят цвета му от тъмно жълто до черно. Сяра има в белината, в някои почистващи препарати, в козметиката – парфюми , дезодоранти, боя за коса, в горива и масла, мазнини. Индивидуално е влиянието на човешката кожа върху промяната в цвета на среброто.
Начин да се избегне потъмняването е в сплавта (сребро, мед) да се добави никел (Ni). Той придава допълнителен блясък, белота и твърдост. Така получената сплав е много лесна за обработка. Но никелът е забранен в страните от ЕС, тъй като голям процент от хората са алергични към него. Имено никелът в среброто е причина за алергични реакции, а не самото сребро.
Родирането е друга техника (вид галванично покритие) , при която повърхността на сребърното изделие се покрива с метала родий (Rh) , като целта е да се избегне процеса на потъмняване и да се получи равномерен цвят. Родираното бижу изглежда различно - по-сиво е и леко бронзовеещо. С времето и продължителното носене родият се изтрива.
Среброто е блестящо и елегантно, приятно за очите и чувствено на допир. Сребърната бижутерия е класически подарък, който притежава изисканост, носи със себе си притегателна сила и оставя нежно чувство и скъп спомен.
За да запазите по-дълго време сребърното си бижу блестящо и красиво, следвайте тези правила:
1.Съхранявайте среброто си на сухо място, по възможност херметически изолирано, за да се избегне потъмняване;
2.Избягвайте директното излагане за дълго време на пряка изкуствена или слънчева светлина;
3.Не съхранявайте среброто в дървени кутии, тъй като дървото съдържа вещества, които могат да засегнат повърността на среброто;
4.Съхранявайте всяко бижу самостоятелно в мек плат и в индивидуално отделение в подходяща кутията. Така ще се избегне триенето помежду им и появата на драскотини по повърхността;
5.Сваляйте винаги бижутата, когато ходите на плаж, сауна или минерален басейн.
!!! Бижуто е първото нещо, което се сваля от тялото и последното, което се слага !!!
6.Използвайте парфюм, лак за коса и друга козметика преди да сложите вашите бижута. Така ще намалите контакта с тези продукти.
Ако cребърното ви бижу потъмнее, използвайте паста за почистване на сребро, течен полиращ препарат или полираща кърпа, за да възстановите оригиналния му цвят.
В случай, че не разполагате с тези почистващи препарати, можете в домашни условия да почистите сребърното бижу като напълните обикновена пластмасова купа с гореща вода, разтворите малко веро, течен сапун или гел за миене на съдове. Потопете бижуто вътре и го почистете внимателно с мека четчица. Изплакнете и след това подсушете с мека кърпа.
!Не потапяйте бижута с перли, корали, кехлибар и други скъпоценни камъни. Те изискват специална поддръжка.
Избягвайте употребата на сода бикарбонат и паста за зъби. Те са абразивни,съдържат мини кристалчета, които могат да надраскат и повредят повърхността на изделията.
Ако не успеете да почистите бижуто в домашни условия, то потъмняването се е получило в следствие на химично взаимодействие. В такъв случай се обърнете към специалист.
И преди всичко:
Отнасяйте се към сребърните си бижута като към ценности, така те ще Ви радват дълго време.